PRAVILA MINI RUKOMETA (6+1)
(po ideji trenera Mihajla Obradovića)
IGRA PRILAGOĐENA UZRASTU DECE OD 7 DO 12 GODINA

Rukometni savez Beograda je uticao na klubove da kroz rad sportskih škola, kroz organizovano i kontinuirano takmičenje u Dečijoj ligi u mini rukometu da počnu stvaraju sopstveni igrački kadar već od 7. godina.

• Teren je prilagođen tako da je dužina terena 20 do 24 metara, a širina od 15 do 20 metara, što odgovara polovini rukometnog igrališta.
  • Golovi su prilagođeni ovom uzrastu i sledećih su dimenzija: visina 1.70 metara, a širina 2.50 metara.
  • Linija golmanovog prostora je obeležena na 5 metara.
  • Slobodno bacanje se izvodi sa 7 metara.
  • "Sedmerac" se izvodi sa linije na 6 metara.
  • Mini rukomet se igra sa kožnom loptom obima 48cm (takozvana 1 - jedinica).
  • Utakmica traje 2 puta po 15 minuta(2x15min) sa 5 minuta pauze između poluvremena.
  • Nema tajm-auta (time-out).
  • Broj igrača u igri 7 ( 1 golman i 6 igrača). Ukupan broj igrača nije ograničen.
  • Nisu dozvoljeni mešoviti sastavi ekipa (devojčice i dečaci).
  • Ukoliko ekipe nemaju minimum po 7 igrača, utakmica se neće odigrati.
  • Kazna isključenja je 30 sekundi.
  • Službeni rezultat je 5:0.
  • Nije dozvoljeno striktno pokrivanje igrača ni na jednoj poziciji, dozvoljene su sve vrste zonskih i kombinovanih odbrana. Nepoštovanje ovog pravila podleže progresivnom kažnjavanju trenera.
  • Ostala pravila su u skladu sa međunarodnim pravilima rukometne igre.
  • Organizator takmičenja obezbeđuje dvoranu za odigravanje Lige, službenu loptu za utakmice, sudijski par za utakmicu, zapisnik, zapisničara i merioca vremena, ručni semafor za vođenje rezultata utakmice.
  • Trener je obavezan da svakom igraču obezbedi da provede najmanje 10 minuta u igri.

Cilj mini rukometa je da se deci najmlađeg uzrasta omogući da što pre osete čari rukometne igre u uslovima prilagođenim njihovim psihofizičkim osobinama. Takođe, ima zadatak da kroz takmičenje edukuje veliku sportsku bazu igrača, trenera i sudija.

Rukometni savez Beograda prvi je počeo sa kontinuiranim takmičenjem Dečije lige u mini rukometu (1 golman + 6 igrača) i ovo takmičenje u sve većem obimu i kvalitetu se uspešno realizuje već 23. godinu.