Srbija na bod od polufinala EP Štampa El. pošta
Takmicenja - Trofej Beograda
utorak, 11 decembar 2012 21:59

Ženska seniorska reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske rezultatom 29:26 (poluvreme 16:14) u drugom kolu glavne runde Evropskog prvenstva. Za prolaz među četiri najbolje selekcije u Evropi, Srbiji će biti dovoljan i bod u poslednjem kolu protiv selekcije Francuske.

SrbijaDanskaSlavlje

Reprezentativke Srbije su odlično započele meč. Sjajna odbrana i efikasan napad omogućio je našim reprezentativkama prednost od dva gola u 5. minutu utakmice (4:2). Biljana Filipović, Slađana Pop-Lazić i Andrea Lekić su bile su najefikasnije u prvom periodu meča, pa su nakon osam minuta dovele našu reprezentaciju u prednost od četiri gola (7:3). Selekor Danske bio je "primoran" da dva puta poziva svoje igračice na pauzu od 1. minut (time-out), međutim ni to nije bilo od velike koristi. Nakon promene ritma i rotacije u Danskoj odbrani, došlo je do blagog pada u igri naše reprezentacije. Međutim, Srbija je uz pomoć Rajovićeve i Damjanović stigla do šest golova prednosti (14:8) u 21. minutu. Pre kraja prvog dela meča Dankinje su uspele da se primaknu uz seriju od 4:0, te se na odmor otišlo pri rezultatu 16:14.

Stekao se utisak da odmor nije pomogao našim devojkama da prebrode krizu u igri u koju su zapale u finišu prvog dela meča, ali se nisu predavale, držale su korak. Dankinje su vrlo brzo napravile serije od 3:0, što im je omogućilo da dođu do nerešenog rezultata u 33. minutu, a potom i do preokreta i prvog vođstva u meču (16:17). Sanja Damnjanović je uspela da izjednači rezultat na isteku 35. minuta, nalon čega su usledila još dva gola Danske za njihovo najveće vođstvo na utakmici 17:19 (37. minut).

Naše reprezentativke se nisu predavale, sjajna odbrana na čelu sa Katarinom Tomašević na golu uspele su da dodatno motivišu napad, te se Srbija vraća golovima Ognjenovićke i Lekićke na nerešen rezultat 19:19. Nakon poravnanja, usledila je rezultatska "klackalica" koju su naše devojke prekinule sjajnom igrom. Damnjanović je opet stupila na "scenu" sa tri postignuta gola u poslednjih pet minuta, a kada je Jelena Popović donela tri gola prednosti na nešto manje od 2 minuta pre kraja kada je sve bilo rešeno. Na kraju, Srbija je slavila rezultatom 29:26.

Biljana Filipovic

Trijumf nad Danskom je Srbiju približio plasmanu u polufinale Evropskog prvenstva. Srbija se nalazi druga na tabeli grupe 1, iza Norveške, a u poslednjem kolu im je dovoljan samo bod protiv Francuske da bi se našle među četiri najbolje selekcije na Starom kontinentu. Utakmica sa reprezentacijom Francuske igra se u četvrtak, 13. decembra, od 18:10 časova u Kombank Areni.

Srbija: Krpež, Popović, Lekić 3, Damnjanović 8, Erić, Risović (1 sedmerac), Rajović 1, Pop Lazić 4, Ognjenović 6(1), Filipović 5, Tomašević (18 odbrana), Nišavić, Milošević 1, Stoiljković, Liščević 1, Dmitrović.
Danska: Toft (11 odbrana), Blog, Torsgard, Augustensen 4, Liksborg 2, Gravholt 2, Greve, Pedersen, Grigel, Larsen 1, Jorgensen 3, Norgard 2(2), Bile 1, Burgard 3, Kristijansen 1(1), Jorgensen 5(1).
Igrač utakmice: Katarina Tomašević.